top of page
 

U periodu od 22. do 25. oktobra 2015. godine, Klub studenata Fakulteta političkih nauka u Banja Luci, organizovao je simulaciju rada tijela UN-a. Konferenciji su prisustvovali studenti iz različitih zemalja Evrope, koji su imali priliku da razgovaraju na temu „Migrantska kriza u Evropi”.

 

Posebna uloga na ovogodišnjem SMUN-u pripala je poljskoj umjetnici Sylwii Gorak, čijom izložbom inspirisanom djelima Ive Andrića je istovremeno i otvorena ova konferencija.

Izložba crteža i grafika poljske umjetnice Sylwie Gorak
Cijela manifestacija proizašla je iz uspješne dosadašnje saradnje između studenata društvenih nauka, i želje za zajedničkim dijalogom o gorućim pitanjima globalne politike, čime su mladi pokazali ozbiljne namjere u kreiranju pozitivnih rješenja kako u regionalnoj, tako i svjetskoj politici.
 
Ovom manifestacijom, spojeno je mnogi bi rekli nespojivo, umjetnost i politika, ali često ono na oko nespojivo, ima mnogo sličnih karakteristika, jer je neophodno da dobar umjetnik baš poput dobrog političara u svojoj sferi rada posjeduje lični pečat i posebnost.Poljska slikarka i vokalni performer Sylwia Gorak pored svoje posebnosti i pozitivnog karaktera gaji i veliku ljubav prema Republici Srpskoj(BiH) koju je u oktobru 2015. godine prvi put posjetila.Tom prilikom bila je domaćin konferencije svojom izložbom „Ivo Andrić projekat” koja je proizašla iz njene ljubavi ka djelima ovog književnika i koju je istoj i posvetila.
„ Ova izložba je bila posebna i važna za mene, jer sam prvi put posjetila Republiku Srpsku i tom prilikom predstavila svojim radom ljubav ka djelima Ive Andrića. Nikad završen, haotičan i posljednji roman „ Omer-paša Latas ” mi je za razliku od drugih koje sam od njega čitala bio veoma lagan, čak je i prenaglo završio. U periodu kada sam čitala knjigu, uhvatila sam sebe par puta kako razmišljam kao likovi iz romana. Ovo mi je bila najveća inspiracija za kreiranje psiholoških portreta. Posebno mi se dopada Andrićevo suptilno opažanje života i ljudi, i deskripcije koje imaju toliko života u sebi. Kreirajući osjetila sam se kao medijum s olovkom. Pripovjetke „ Na Drini ćuprija ” i „ Aska i vuk ” takođe su poslužile kao inspiracija, mislim da je ovo jedna od prvih ozbiljnijih umjetničkih ilustracija pripovjedaka Ive Andrića ”, naglasila je Gorak. 
 
U 2015. godini obilježavalo se 40 godina od smrti srpskog nobelovca Ive Andrića i 40. godišnjica Univerziteta u Banja Luci. Konceptualna izložba je bila u pravo vrijeme na pravom mjestu. Dio ove izložbe odmah je izložen u Varšavi, u bugarskoj ambasadi. Posebno joj se dopala ljepota Banja Luke, ali još više atmosfera i specifično društvo SMUN-a.- „ Za mene kao umjetnika, simulacija rada organa UN-a i njihov međunarodni karakter je bilo filmsko iskustvo, planiram snimiti dokumentarac na osnovu tog događaja” rekla je Gorak.
Ono što ju je posebno zadivilo prilikom posjete RS (BiH),  jeste srčanost koju ljudi posjeduju, posebno kreativnost i samopouzdanje mladih, koga kako kaže ima mnogo više nego kod mladih u EU. Smatra da je na takav stav mnogo uticala istorija naroda sa ovih prostora. Izražen patriotizam i patrijarhalnost, ističe nije očekivala u tolikoj mjeri, ali je gostoprimstvo oduševljava kako kaže: „Jednom kad vas prihvate, tretiraju vas kao člana porodice”. Čast je bila ugostiti ovu svjetski priznatu slikarku, i imati mogućnost prisustva njenoj izložbi. Obećala je da će nas opet posjetiti, a mi se unaprijed radujemo novim djelima i idejama.
Zorana Stojičić
bottom of page