top of page
U jeku širenja koronavirusa, nekolicina naših studenata našla se u zemljama širom Evrope na studentskim razmjenama. Mnogima od nas teško pada boravak u našim kućama, a kako to izgleda kada vas pandemija zatekne više hiljada kilometara daleko od kuće, priča nam Vukosava Manjak, student Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Banjoj Luci i član Upravnog odbora Kluba studenata Fakulteta političkih nauka Banja Luka koja je trenutno na studentskoj razmjeni u Olomoucu, Palacky Univerzitet, Češka Republika.

 

 

 

Trenutno se nalazite na studentskoj razmjeni u Olomoucu, Palacky Univerzitet, u Češkoj Republici.

Možeš li nam opisati kako si došla tamo?


Naime, već dugo vremena mi je bila želja da odem na studentsku razmjenu. Objavljivanjem konkursa za Erasmus+ razmjenu studenata na mom fakultetu i Univerzitetu, vidjela sam izuzetnu priliku za ostvarenje mojih želja. Nakon što sam od Univerziteta za koji sam aplicirala dobila potvrdu da sam primljena, preostalo mi je još da obavim par tehničkih stvari poput viziranja, sakupljanja dokumentacije sa mog fakulteta I slično. Imala sam sreću da je još jedan kolega, Đorđije Kašiković student Socijalnog rada, aplicirao za razmjenu zajedno sa mnom, što je u mnogome olakšalo naše putovanje. Dobila sam podršku  profesora i koordinatora sa mog matičnog fakulteta ali i sa Univerziteta za  razmjenu, što mi je svakako pomoglo s obzirom da se sa razmjenom susrećem po prvi put u toku svog studiranja.

Kakvi su ti bili utisci o Češkoj itd i studiranju tamo prije nego što je započela kriza sa koronavirusom?


Došavši u Olomouc, sve mi je bilo strano i nepoznato. Potpuno je drugačiji sistem studiranja u odnosu na Banja Luku i Republiku Srpsku generalno. Na mom smjeru sam sa kolegama iz Gruzije, Češke, Španije. 
Način života u studentskim domovima je takođe drugačiji. Trebalo mi je vremena da se naviknem na život u domu i činjenicu da sam svakodnevno okružena strancima, sa kojima se  nerijetko teško sporazumjeti. 
Olomouc je pun istorijskih znamenitosti, ali sam naravno iskoristila priliku da posjetim Prag, Brno, Češki Krumlov i slične turističke destinacije bogate istorijskim i  kulturnim znamenitostima.
Na osnovu mog iskustva, u Češkoj je vrlo teško komunicirati u ugostiteljskim objektima, šoping centrima i slično ukoliko ne govorite češki jezik. Nisam naišla na empatiju i susretljivost prema strancima kako je to slučaj u BiH, RS. Rijetko pričaju engleski pa se sa njima lakše sporazumjeti i na srpskom jeziku. 
Češka je zemlja piva i dobre zabave, što smo mi kao Erasmus studenti svakako dobro prihvatili i iskoristili, dok nas nažalost,  situacija sa Korona virusom nije spriječila u nastavku normalnog studiranja u Češkoj Republici.

 

Koliko su ti aktivnosti koje sprovodi Klub studenata Fakulteta političkih nauka pomogli u tvome usavršavanju u Češkoj?

 

S obzirom na to da se nastava i polaganje ispita na razmjeni odvija na engleskom jeziku, ja sam na neki način došla pripremljena zahvaljujući aktivnostima u organizaciji Kluba studenata FPN-a na kojima sam učestvovala. Student sam Sociologije pa je moja struka usko povezana i sa diplomatijom. Projekti Kluba studenata FPN-a poput OSCE Modela, SMUN-a, seminara i sličnih aktivnosti,  na neki način su me pripremili za komunikaciju na engleskom jeziku, vođenje diplomatskih rasprava , dijeljenje znanja i ideja o diplomatiji i politici drugih država o kojima sam već imala određeno znanje zahvaljujući ovim projektima,  ali i lako sklapanje prijateljstava sa kolegama iz država širom svijeta.

 

 

Kakva je trenutno situacija u Čaškoj povodom korona virusa, koje mjere su na snazi u tvome gradu i univerzitetu? Na koji način se izvodi nastava? 


Nažalost,  pandemija Korona virusom svima je pokvarila planove za ovu godinu, pa i meni. 
Nakon proglašenja pandemije, Univerzitet u Olomoucu je zatvoren. Nastava se izvodi online, tj. putem interneta. U svakodnevnoj smo komunikaciji sa profesorima i koordinatorima razmjene. Na osnovu informacija koje sa nama dijele čelnici Univerziteta, ponovno odvijanje nastave na fakultetima neće biti moguće  , te ćemo svoje obaveze u vezi ispita i projekata morati obavljati takođe putem interneta.
Situacija u Češkoj Republici sada je izuzetno stabilna, na snazi je niz pravila poput nošenja zaštitnih maski, rukavica, socijalne distance i  sl, koja se moraju poštovati kako zbog lične sigurnosti tako i zbog izuzetno visokih novčanih kazni u slučaju nepoštovanja pravila.
U studentskom domu u Olomoucu gdje ja boravim, izvršeno je testiranje svih studenata na COVID-19, zbog prevencije i zaštite zdravlja studenata ali i stanovnika Olomouca. 
Rezultati testa kolege iz  Banja Luke kao i moji su na sreću bili negativni, što nije bio slučaj sa svim studentima u našem domu. Zahvaljujući dobroj organizaciji uprave doma i naših koordinatora, zaraženi studenti  su se uspješno oporavili.

 

 

Šta te najviše zabrinjava u vezi sa tvojom konkretnom situacijom?

 

Moj planirani boravak na razmjeni bio je do 05. juna, međutim, sadašnja situacija je komplikovana zbog obustave saobraćaja i zatvorenih granica. Nadam se da će se sve uskoro stabilizovati kako bih mogla da planiram povratak kući i na matični fakultet na kome me čekaju obaveze u predstojećim ispitnim rokovima.

 

 

Da li ti je ponuđena pomoć od strane institucija Republike Srpske i Bosne i Hercegovine?

 

Moram priznati da sam pozitivno iznenađena pomoću koju sam dobila od Fakulteta političkih nauka u Banjoj Luci kao i Univerziteta i Ministarstva za naučnotehnološki razvoj,visoko obrazovanjai i informaciono društvo Republike Srpske.
Ministarstvo je svim studentima na razmjeni uručilo novčanu pomoć, što nam je veoma značilo obzirom na situaciju u kojoj smo se našli, daleko od naših domova i u konstantnoj neizvijesnosti u vezi nastavka programa studentske razmjene.
Moram napomenuti da smo kolega i ja u svakodnevnom kontaktu sa našom dekanicom prof. dr Rankom Perić Romić koja nam je ponudila svaku vrstu pomoći i savjetovanja u vezi sa našom situacijom, kao i sa drugim profesorima i koordinatorima za studentsku razmjenu sa FPN-a, na čemu smo im veoma zahvalni.
Takođe, ambasadorica Bosne I Hercegovine u Češkoj Republici, gospođa Martina Mlinarević Sopta, u svakodnevnom je kontaktu sa nama. Slobodni smo da joj se obratimo u slučaju bilo kakve potrebe, a takođe se ponudila da nam lično obezbijedi prevoz do Bosne I Hercegovine kada dođe vrijeme za to.
Fakultet političkih nauka i Univerzitet u Banjoj Luci nam stoje na raspolaganju u slučaju bilo kakve potrebe i uz poruke podrške nam daju do znanja da nismo sami u ovoj komplikovanoj situaciji što nama svakako znači i olakšava naš boravak na razmjeni.  

 

Kako provodiš dane u izolaciji?

 

S obzirom da se nastava odvija putem interneta, svakodnevno izvršavam svoje zadatke i obaveze za fakultet. 
Nakon 25 dana strogog karantina, dozvoljeno nam je  da u slobodne vrijeme boravimo u parkovima i prirodi, naravno uz poštovanje propisanih mjera.
Pored izvršavanja obaveza na fakultetu,  aktivno učestvujem i  u planiranju projekata i aktivnosti Kluba studenata FPN-a poput pripreme novog broja Studentskog Žurnala, predstojećeg ovogodišnjeg Modela OSCE-a i sličnih aktivnosti koje ćemo realizovati kada se steknu uslovi za iste. 

 

 

Za kraj, imaš li neku poruku za čitaoce ovog intervjua? 

 

Prije svega želim da pozovem sve građane Republike Srpske i Bosne I Hercegovine da se pridržavaju i poštuju sve donesene mjere i pravila u cilju suzbijanja širenja novog virusa Korona, kako bi zajedno kao društvo prevazišli poteškoće i što prije stvorili uslove za nastavak normalnog funkcionisanja.
Takođe, želim da ohrabrim sve studenete  ukoliko su u mogućnosti, da se prijave na konkurse za studenste razmjene. Iako sam se zadesila na razmjeni u veoma teškom vremenu, ovo iskustvo će za mene značiti mnogo. 
Pored stručnog usavršavanja i sticanja novih znanja iz oblasti studija, studentske razmjene su prilika za sklapanje prijateljstava sa studentima iz cijelog svijeta, prilika za putovanja i upoznavanje sa kulturom i tradicijom drugih država. 
S obzirom da je ovo prilika koja se nudi samo studentima, samtram da bi je svi studenti  trebali iskoristiti  kako bi stekli neprocjenjivo životno iskustvo.
 

 


 

 


 

bottom of page